Ба ифтихори Соли рушди сайёҳӣ ва ҳунарҳои мардумӣ эълон шудани соли 2018

 

Тадорукот

 

Ғанизода Ҷ.Ш. — ҳамоҳангсозии умумӣ
Иброҳимов М.Ф. — мутассадии масъул
Ҳамидова Н.А. — даъвати ВАО ва ташкили намоиши корҳои эҷодӣ
Раҳимова Е.Б. — ташкили намоиши корҳои эҷодӣ
Назирматов А. — ташкили дарсҳои маҳорат оид ба ҳунарҳои мардумӣ
Абдусамадов Х. — омодакунии техникии толорҳо
Раҷабов Ф. — банаворгирӣ ва аксбардории чорабинӣ
Исупова Р., — бақайдгирии иштирокчиён
Пушкашова Ф. — бақайдгирии иштирокчиён

 

 

БАРНОМА

 

Тартиб (регламент)

 

Маърӯзаи умумӣ – 15 дақиқа

Маърӯза дар бахшҳо – 10 дақиқа

Мубоҳиса дар атрофи маърӯза – 5 дақиқа

Макони баргузорӣ:

Маҷлисгоҳ, № 312 — Ҷаласаи умумӣ

Китобхона — Бахши 1. Анъанаҳои зиндаи ҳунармандӣ дар санъати тасвирӣ ва ороишӣ-амалӣ (омӯзгорон ва магистрантҳо).

Маҷлисгоҳ, № 312 – Бахши 2. Рушди фаъолияти сайёҳӣ дар мавзеъҳои мавҷудияти ҳунарҳои мардумӣ (омӯзгорон ва магистрантҳо).

Аудиторияи 305 – Бахши 3. Нақши санъати ороишӣ-амалӣ барои рушди сайёҳӣ ва тақвияти ҳунарҳои мардумӣ (донишҷӯён)

Аудиторияи  205 – Бахши 4. Ҷавонон – кафили рушди бомайлони сайёҳӣ ва ҳунарҳои мардумӣ (донишҷӯён)

Аудиторияҳои 309, 310, 315, 316 – Дарсҳои маҳорати касбӣ.

 

 

РЕҶАИ КОРИ КОНФЕРЕНСИЯ

 

09.00 – 09.25 — Бақайдгирии меҳмонон ва иштирокчиён
09.30 – 11.00 — Ҷаласаи ифтитоҳӣ дар маҷлисгоҳ
11.00 – 12.00 — Дарсҳои маҳорати касбӣ ва тамошои намоишгоҳи корҳои эҷодии омӯзгорон
12.00 – 13.00 — Хӯроки нисфирӯзӣ
13.00 – 15.30 — Кори конференсия дар бахшҳо
15.40 – 16.00 — Ҷамъбасти конференсия (муҳокима ва хулосабарорӣ)

 

 

БАРНОМАИ ҶАЛАСАИ ИФТИТОҲӢ

 

09.30 – 09.40 — Ғанизода Ҷ. Ш., н.и.м., дотсент, ректори донишкада: Сухани ифтитоҳӣ
09.40 – 09.50 — Суханронии намояндаи Вазорати фарҳанги ҶТ
09.50 – 10.00 — Суханронии намояндаи Вазорати маориф ва илми ҶТ
10.00 – 10.20 — Ҳамза Камол, д.и.т., профессор, ходими пешбари Пажуҳишгоҳи таърих, бостоншиносӣ ва мардумшиносии ба номи А. Дониши АИ ҶТ: “Суннату анъанаҳои тоисломӣ дар маросими зиёрати ҷойҳои муқаддаси Тоҷикистон”
10.20 – 10.40 — Иброҳимов М.Ф., д.и.т., профессори кафедраи графика ва санъатшиносӣ: “Сарчашмаҳои вижагӣ, нишонаҳои асолат ва аломатҳои идомати анъанаҳо дар либоси миллии тоҷикон”
10.40 – 11.00 — Мубоҳиса дар атрофи маърӯзаҳо

 

 

ДАРСҲОИ МАҲОРАТИ КАСБӢ

 

1.     Азизова Нилуфар, ассистенти кафедраи санъати ороишӣ-амалӣ: “Мусаввараи абстрактӣ”
2.     Боймуродов Беҳзод, ассистенти кафедраи мусаввирӣ ва ҳайкалтарошӣ: “Иҷрои натюрморт”
3.     Боронова Саодат, ассистенти кафедраи мусаввирӣ ва ҳайкалтарошӣ: “Манзара”
4.     Расулов Ҷамол, ассистенти кафедраи мусаввирӣ ва ҳайкалтарошӣ: “Чеҳранигорӣ”
5.     Рӯзибоев Равшан, ассистенти кафедраи мусаввирӣ ва ҳайкалтарошӣ: “Тасвири қадду қомат”
6.     Инҷилои Шариф, Ҷонбекова Назифа, ассистентҳои кафедраи тарҳрезии бадеии либос: “Тасвири тамсилаи либос”
7.     Эркин Суюнов, муаллими кафедраи дизайн: “Ҳамбастагии рӯ ба рӯ”
8.     Ҷӯрахон Сангов, ассистенти кафедраи дизайн: “Монотипия”

9.     Атоев Фаррух, ассистенти кафедраи графика ва санъатшиносӣ: “Монотипия”

10.         Меҳриддини Абдусаид, ассистенти кафедраи графика ва санъатшиносӣ: “Ороиши саҳна дар синамо”  
11.         Далер Гулов, ассистенти кафедраи графика ва санъатшиносӣ: “Чеҳранигорӣ”
12.         Меҳрибон Каримова, ассистенти кафедраи графика ва санъатшиносӣ: “Ороиши китоби кӯдакона”

 

БАРНОМАИ КОРИ БАХШИ 1. АНЪАНАҲОИ ЗИНДАИ ҲУНАРМАНДӢ ДАР СОҲАИ САНЪАТИ ТАСВИРӢ ВА ОРОИШӢАМАЛӢ

(ОМӮЗГОРОН ВА МАГИСТРАНТҲО)

 

Раиси бахш: д.и.т., профессор Иброҳимов М.Ф.

Котиб: Ёғибекова Б.

 

13.00 – 13.10 — Шоимардонова Мадина, магистрант: “Либоси ҳисорӣ”
13.10 – 13.20 — Тилявова Зухро, магистрант”: “Либоси анъанавии бонуҳои дарвозӣ
13.20 – 13.30 — Фрайдуншоева Амина, магистрант: “Вижагии либоси мардуми водии Фарғона”
13.30 – 13.40 — Хусравбекова Манижа, магистрант: “Семантикаи намунаҳои бемисли тарроҳӣ дар либоси мардумии ВМКБ”
13.40 – 13.50 — Рақибов Азиз, ассистент  “Рушди ҳунари кундалрезӣ дар даврони истиқлолият”
13.50 – 14.00 — Сайёра Холова, муаллими калони кафедраи тарҳрезии бадеии либос: “Хусусиятҳои миллӣ ва минтақавии либоси занонаи Тоҷикистони Шимолӣ”
14.00 – 14.10 — Абутробова Зулола, ассистенти кафедраи тарҳрезии бадеии либос: “Нақшу нигори куҳистони Тоҷикистон дар пироҳани муосир”
14.10 – 14.20 — Исмоилова Гулноза, ассистенти кафедраи тарҳрезии бадеии либос: “Аз эҷодиёти рассомони муосири тоҷик”
14.20 – 14.30 — Бика Ёғибекова, ассистенти кафедраи графика ва санъатшиносӣ: “Ҷуроби бадахшонӣ”
14.40 – 14.50 — Ганибаева Севара, магистрант: “”Либоси тоҷикон дар солҳои 1950 – 1960-ум”
14.50 – 15.00 — Камилла Сариева, магистрант: “Графикаи Тоҷикистон”
15.00 – 15.10 — Мадина Азимова, магистрант: “Либоси занонаи тоҷикони солҳои 1970-ум”
15.10 – 15.20 — Мафтуна Раҷабзода, Ҳафизабону Иззатова, магистрант: “Муаррифии либосҳои миллӣ ва мактабӣ”
15.20 – 15.30 — Оиша Хостихудоева, магистрант: “Санъати кулолии Тоҷикистон”
15.30 – 15.40 — Таманно Тоирова, магистрант: “Гулдӯзии тоҷик”
15.40 – 15.50 — Мадинаи Рустам, ассистенти кафедраи тарҳрезии бадеии либос: “Таҳлили нақши чакан”
15.50 – 16.00 — Фарангис Раҳимова, ассистенти кафедраи тарҳрезии бадеии либос: “Нақши Суҳроб Қурбонов дар рушди мусаввараи тоҷик”

 

БАРНОМАИ КОРИ БАХШИ 2. РУШДИ ФАЪОЛИЯТИ САЙЁҲӢ ДАР МАВЗЕЪҲОИ МАВҶУДИЯТИ ҲУНАРҲОИ МАРДУМӢ

(ОМӮЗГОРОН ВА МАГИСТРАНТҲО)

 

Раиси бахш: н.и.п., дотсент Усмонов С.

Котиб: Акбарова Д.С.

 

13.00 – 13.10 — Усмонов С., н.и.п. дотсенти кафедраи забонҳо ва фанҳои гуманитарӣ: “Аз таърихи сайёҳӣ ва рушди он дар Тоҷикистон”
13.10 – 13.20 — Акобиров С., Муаллими калони кафедраи забонҳо ва фанҳои гуманитарӣ: “Китоб дар таърихи халқҳои Осиёи Миёна”
13.20 – 13.30 — Акбарова Д.С., муаллими калони кафедраи забонҳо ва фанҳои гуманитарӣ: “Санъати қадимии сӯзанӣ”
13.30 – 13.40 — Давлатов Сорбон, ассистенти кафедраи технологияи иттилоотӣ ва иқтисод: “Сармоягузориҳои хориҷи дар рушди соҳаи сайёҳӣ”
13.40 – 13.50 — Эсанов Муҳаммадшариф, ассистенти кафедраи технологияи иттилоотӣ ва иқтисод: “Рушди туризми байналмилалӣ дар Ҷумҳурии Тоҷикистон”
13.50 – 14.00 — Муродали Ризвон, ассистенти ассистенти кафедраи технологияи иттилоотӣ ва иқтисод: “Барномаҳои графикаи компютерӣ барои рушди ҳунарҳои дастӣ”
14.00 – 14.10 — Иргашева Нигина, ассистенти кафедраи технологияи иттилоотӣ ва иқтисод: “Нақши Web-технология барои рушди сайёҳи ва ҳунарҳои мардумӣ”
14.10 – 14.20 — Бобозода Ғунчагул, ассистенти кафедраи технологияи иттилоотӣ ва иқтисод: “Истифодаи технологияи инноватсиони дар маҳорати касбии омӯзгор”
14.20 – 14.30 — Маҳмудов Марат, муаллими кафедраи технологияи иттилоотӣ ва иқтисод: “Возрождение народных промыслов как фактор сохранения национальной культуры и развития художественного образования”
14.30 – 14.40 — Тоирова Мунира, муаллими кафедраи технологияи иттилоотӣ ва иқтисод: “Мақоми Web-дизайнер дар шароити муосир ”
14.40 – 14.50 — Малахова Сайлигул, магистрант: “Эҳё ва рӯшди ҳунарҳои мардумӣ дар ноҳияи Панҷ”
14.50 – 15.00 — Раҳимов Суҳроб, магистрант: “Соли рушди сайёҳӣ ва ҳунарҳои мардумӣ”
15.00 – 15.30 — Зумрад Умарова, муаллими кафедраи дизайн: “Нақши дизайн дар рушди сайёҳӣ”
15.30 – 15.40 — Воҳид Мирзоев, муаллими калони кафедраи забонҳо ва фанҳои гуманитарӣ: “Инъикоси ҳунарҳои мардумӣ дар “Ҳазору як шаб”
15.40 – 15.50 — Ҷамила Худойбердиева, муаллими калони кафедраи забонҳо ва фанҳои гуманитарӣ: “Гулдӯзӣ ва кешбофии тоҷикон  ҳамчун соҳаҳои ҳунармандии мардумӣ”

БАРНОМАИ КОРИ БАХШИ 3. НАҚШИ САНЪАТИ ОРОИШӢ-АМАЛӢ БАРОИ РУШДИ САЙЁҲӢ ВА ТАҚВИЯТИ ҲУНАРҲОИ МАРДУМӢ

(ДОНИШҶӮЁН)

 

Раиси бахш: н.и.т., дотсент Одинаев Б.Э.

Котиб: Исупова Р.

                                                                          

13.00 – 13.15 — Бахтиёр Одинаев, н.и.т., дотсенти кафедраи санъати иороишӣ-амалӣ, Рӯзафзун Исупова, мудири бахши магистратура: “Ҳунари кулолгарии миллӣ”
13.15 – 13.30 — Саидова Фарзона, курси 3, “Наққошӣ”: “Интихоби касбӣ кундалрезӣ”
13.30 – 13.45 — Озода Мирзоева, курсӣ 1, “Коркарди бадеии металл”: “Заргарӣ – ҳунари мардумӣ”
13.45 – 14.00 — Зикирова Меҳрона, курси 1, “Мусаввирии дастгоҳӣ”: “Ҳунари гулбурӣ дар Ҳисор”
14.00 – 14.15 — Аҳтамов Кароматулло, курси 2, “Мусаввирии дастгоҳӣ”: “Чакани Кӯлоб”
14.15 – 14.30 — Холов Шоҳрӯз, курси 4, “Мусаввирии дастгоҳӣ”: “Аз эҷодиёти ман”
14.30 – 14.45 — Фахриддин Эмомов, курси 3, “Санъатшиносӣ”: “Семантикаи зару зевари тоҷик”
14.45 – 15.00 — Шаҳноза Шерматова, курси 3, “Санъатшиносӣ”: “Семантикаи шакл ва нақшу нигори тоқии миллӣ”
15.00 – 15.15 — Хусрав Қурбонов, курси 3, “Санъатшиносӣ”: “Костагиҳо дар бозори армуғони бадеӣ дар Тоҷикистон”
15.15 – 15.30 — Шоҳрухи Исмоил, курси 3, “Санъатшиносӣ”: “Оид ба ҳунарҳои мардумии тоҷикон”

 

 

 

 

 

БАРНОМАИ КОРИ БАХШИ 4. ҶАВОНОН – КАФИЛИ РУШДИ БОМАЙЛОНИ САЙЁҲӢ ВА ҲУНАРҲОИ МАРДУМӢ

(ДОНИШҶӮЁН)

 

Раиси бахш: н.и.т., дотсент Раҷабова Д.Қ.

Котиб: Қобилова М.П.

 

13.00 – 13.15 — Мастона Қобилова, омӯзгор: “Куртаҳои пешкушода дар либоси асримиёнагии тоҷикон”
13.15 – 13.30 — Шаҳноза Қаландарова, курси 3, “Web-дизайн”: “Муаррифиии сомонаи “Ҳунарҳои дастӣ дар Тоҷикистон”
13.30 – 13.45 — Шодмон Ахбоев , курси 2, “Web-дизайн курси 3, “Web-дизайн”: “Ролик, муаррифинома ва сомона бахшида ба Соли рушди сайёҳӣ ва ҳунарҳои мардумӣ”
13.45 – 14.00 — Домуллоев Бахтиёр, курси 1, “Web -дизайн”: “Пироҳан”
14.00 – 14.15 — Хушбахт Собиров, курси 3, “Дизайни робитавӣ”: “Соли рушди сайёҳӣ ва ҳунарҳои мардумӣ”
14.15 – 14.30 — Љаъмахон Назаров, курси 3, “Дизайни робитавӣ”: “10- солаи барномаи амали “Об барои рушди устувор”
14.30 – 14.45 — Нафиса Қурбонова, курси 2, “Дизайни робитавӣ”: “Имконият барои рушди сайёҳӣ дар Тоҷикистон”
14.45 – 15.00 — Абдалла София, курси 2, “Дизайни дохили бино”: “Ёдгориҳои хаттии Эрони Қадим”
15.00 – 15.15 — Абдалла Мунзир, курси 2, “Дизайни дохили бино”: курси 2, “Дизайни дохили бино”: “Санъати Суғд дар асрҳои VI-VII”
15.15 – 15.30 — Малика Саидалиева, курси 1, “Дизайни костюм”: “Мавзӯи муҳоҷират дар эҷодиёти Зуҳур Ҳабибуллоев”
15.30 – 15.45 — Саида Ҳамидова, курси 1, “Дизайни костюм”: “Гулдӯзии миллӣ”
15.45 – 16.00 — Тахмина Очилова, курси 1, “Дизайни костюм”: “Эҷодиёти бадеии халқӣ: давраҳои қадим ва муосир”